V případě, že se potřebujete občerstvit při cestách nebo se na nějakou chystáte a vaším výchozím bodem je Blansko, máme pro vás několik tipů, kam se můžete vypravit.
Moravský kras
Moravský kras
Blansko je vstupní branou do Moravského krasu, který je jednou z nejkrásnějších krasových oblastí ve Střední Evropě. Je to místo, které člověk musí alespoň jednou v životě vidět a pokud tam již byl, bude se chtít vrátit a vždy bude žasnout nad tím, co příroda dokázala vytvořit. Plocha Moravského krasu je asi 100 km2 na kterých jsou vyvinuty povrchové i podzemní krasové jevy. Na celém jeho území se nachází více jak 1000 jeskyní, z nichž je veřejnosti zpřístupněno 5 z nich – Kateřinská jeskyně, Punkevní jeskyně s propastí Macocha, Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek. Tyto jeskyně s nádhernými krasovými jevy rozhodně stojí za návštěvu. Nezapomeňte se ovšem dobře obléknout, teplota v jeskyních se pohybuje kolem 7°C. Celá oblast Moravského krasu je protkána sítí turistických značek, které vedou jak z Blanska tak okolních obcí, takže nemusíte mít strach, že byste se ztratili.
Chrám ve Křtinách
Chrám ve Křtinách
Dominantou městyse Křtiny je známý Santiniho barokní chrám Panny Marie. Ten představuje jedno z nejstarších a nejpamátnějších poutních míst na Moravě, mariánské pouště ke kamenné skulptuře Madony mají tradici sahající několik set let do minulosti. Současný chrám Panny Marie patří k vrcholným dílům českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Navrhl důmyslnou symetrickou kompozici, vystavěnou na půdorysu řeckého kříže. I když stavba nebyla z finančních důvodů nikdy dokončena a návrh byl po Santiniho smrti částečně upraven, patří i v nynější podobě tento barokní skvost, označovaný jako “Perla Moravy”. Chrám v sobě skrývají i jednu z největších funkčních zvonkoher ve Střední Evropě o 33 zvonech. Zvonkohra hraje pravidelně dvakrát týdně. V podzemí kostela byla před několika lety objevena a zpřístupněna rozsáhlá kostnice, obsahující kromě pozůstatků stovek středověkých křtinských obyvatel i několik lebek vyzdobených záhadnými ornamenty, jejichž význam se dodnes nepodařilo objasnit.
Zřícenina Nový hrad
Dalším turistickým cílem v okolí, který stojí za zhlédnutí je zřícenina rozsáhlého gotického hradu Nový hrad, která se nachází 4 km jižně od Blanska. Rozlehlý areál tvoří kromě zachovalého předhradí i nepatrné pozůstatky původního (tzv. Starého) hradu. V období třicetileté války byl Nový hrad vypálen a pobořen. Později prošel architektonickými úpravami. Jeho současní vlastníci se snaží navrátit hradu jeho původní podobu. Na hradě bylo natáčeno několik filmů a televizních pohádek (například Tajemství Lesní země nebo Sněžný drak).
Čertův hrádek
Ruiny gotického hradu z přelomu 13. a 14. století se nachází asi 3 km jižně od Blanska. Tajemný hrádek má nevyjasněnou historii, proto je opředen řadou pověstí. Jedna z lidových pověstí praví, že hrádek postavil černý rytíř v nezvykle krátké době, proto se šuškalo, že jde o čertovo dílo. Jiná pověst hovoří o statečném o statečném kováři, který přemohl zlého čerta, další vyprávění je o chudém mládenci, jenž našel o Velkém pátku na Čertově hrádku poklad hlídaný černým netvorem.