top of page

Julius Meinl I.

se narodil 10. dubna 1824 v Kraslicích (GraslitzČechy) a zemřel 24. prosince 1914 ve Vídni.  Byl to rakouský obchodník, který se vyučil v obchodě s barvami u svého strýce v Praze. V roce 1862 si na vídeňském Masném trhu (Fleischmarkt) otevřel svůj první obchod, kde prodával svou „denně čerstvě praženou kávu (täglich frisch gebrannter Kaffee)“. O 14 let později zbankrotoval, avšak v roce 1877 objevil mezeru na trhu, kterou zaplnil, když roku 1891 otevřel svou první průmyslovou pražírnu kávy. V roce 1913 předal svému synovi Juliovi firmu se sítí poboček, která sahala po celé Evropě.

Julius Meinl je nyní předním výrobcem a prodejcem kávy, gastronomických a jiných potravin a potravinářské výrobky se sídlem ve Vídni. Společnost je pojmenována po Julius Meinl rodině a zejména po zakladatelích Julius Meinl I., II. a Julius Meinl III.

Historie

Společnost Julius Meinl byla založena ve Vídni v roce 1862 jako specializovaný obchod prodávající první zelenou a poté také praženou kávu. Pražením zelených kávových bobů na rodinném kuchyňském sporáku nebylo snadné a boby často shořely. Takže později měl Julius Meinl inovativní nápad, prodávat vysoce kvalitní čerstvě praženou kávu v jeho malém skladě.

Koupě čerstvě pražené kávy se brzy ve Vídni stala velmi populární. V roce 1891 si otevřel moderní pražírnu kávy na tom samém místě, kde armáda Paši Kara Mustapha zanechala své pytle kávy v roce 1683. Po skončení první světové války v roce 1918 se společnost rozšířila do mnoha nových nástupnických států ve střední Evropě, které byly vytvořeny po nyní zaniklé rakouské a turecké říši. Po vypuknutí druhé světové války v roce 1939 bylo více než 1000 společností a franchisingových obchodů provozováno a následně zničeno.

S expanzí sovětského komunismu do střední Evropy zůstalo pouze Rakousko a jeho hlavní město Vídeň mimo ruskou komunistickou říši. Rozpuštění této říše na konci "studené války" v roce 1991 přineslo nové možnosti pro cestování a obchod mezi sousedními zeměmi střední Evropy.

 

V roce 1995 Rakousko vstoupilo do Evropské unie a stalo se součástí velké obchodní plochy. Julius Meinl tak stále čelí novým příležitostem a je stále předním dodavatelem kávy, čaje, džemů a jiných potravin.

Logo

Známý mouřenín Julius Meinl, zobrazený v logu společnosti od jejího založení v roku 1862, je dnes ikonickým symbolem proslulým na celém světě. Zobrazuje mladého muže, který má na hlavě fez (červenou pokrývku hlavy se střapcem), a vyjadřuje poctu historickému vlivu Turecké říše, která přinesla v roce 1683 kávu do Vídně. Logo navrhl v roce 1924 známý vídeňský umělec Josef Binder. Během let bylo logo několikrát modernizováno, ponechávalo si však svou podobnost s evropskými barokními anděly s odkazem na bohatou rakouskou architekturu.

Kvalita

Jen jeden šálek kávy obsahuje 50 kávových bobů.

Tyto boby jsou malé velikosti, ale je-li s nimi správně zacházeno, může se uvolnit skvělé aroma a chuť. Jediné špatné kávové zrno může zničit celý pohár, což je důvod, proč se musí analyzovat každý z bobů více než 100 krát před plavbou k zákazníkům.

bottom of page